Opportunity

Spor på Mars
2004-09-29
NASA's Mars Global Surveyor ser spor av robotkjøretøy.
NASA's Mars Global Surveyor ser spor av robotkjøretøy.
![]() |
Sporene fra robotkjøretøyet er indikert på bildet. (NASA/JPL/MSSS) |
Nå bruker den en ny teknikk for å ta enda skarpere bilder enn før. Teknikken justerer rotasjonshastigheten til satellitten slik at den den beveger seg like fort som bakken under kameraet gjør.
"Å kompensere for bevegelsen er vanskelig og det er ikke bestandig vi treffer målet. Men, når vi treffer kan resultatene være spektakulære," sier Dr. Ken Edgett ved Malin Space Science Systems i San Diego, Kalifornia, som bygget og opererer kameraet til daglig.
![]() |
Her ser man et slags larveføtterspor som går fra nederst til venstre til øverst til høyre på bildet. Dette er spor fra en flom fra Mars' yngre dager. (NASA/JPL/MSSS) |
Et dramatisk eksempel på den nye teknikken er at det faktisk er mulig å se sporene av de to robotkjøretøyene på overflaten. Man har også funnet 1-2 meter store stener som ser ut til å samme fra en kjempeflom fra planetens ukjente fortid.
-
mars den røde planeten
Skrevet av intlegent [2010-01-18]